Ana Sayfa Tarihe lkelerimiz Visyonumuz Misyonumuz Teskilatimiz Mevzuatlar letiim
Sik Sorulan Sorular ikayet Formu   

Dikkat Edilcek Hususlar Ýdari Para Cezalarý Hakkýnda

NÜFUS CÜZDANI KAYBEDİLDİĞİNDE VEYA ÇALINDIĞINDA YAPILMASI GEREKEN İŞLEMLER
a. Mahalli veya ulusal çapta yayın yapan bir gazeteye nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığına ilişkin ilan verilmelidir.

b. Nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığı yere en yakın polis/jandarma karakoluna giderek konuya ilişkin zabıt tutturulmalı ve zaptın bir örneği alınmalıdır.

c. Ortağı bulunacağınız herhangi bir şirket veya ticari işletme kurulmasını engelleyebilmek adına en yakın ticaret sicil memurluğuna dilekçe ile müracaat edilerek konunun Türkiye genelindeki Ticaret Sicil Memurluklarına duyurulması sağlanmalıdır.

d. En yakın nüfus müdürlüğüne müracaat edilerek nüfus cüzdanının kaybolduğunun/çalındığının MERNİS sitemine işlenmesi sağlanmalıdır. Böylece nüfus cüzdanınızı bulan yada çalan kişilerin üzerinde kendi resimlerinin yer aldığı yeni nüfus cüzdanı çıkarmalarının önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca MERNİS sistemi vergi dairelerinin ve başkaca resmi kurumların da kullanımına açılmış olduğu için adınız kullanılarak işlem yapılmak (Örneğin mükellefiyet tesisi) istendiğinde MERNİS’ten yapılan sorgulamada çalınma/kaybolma kaydı görüleceği için işlem yapılması engellenmiş olacaktır.
Tarih: 05.07.2011       Bu Sayfa 17160 kez okundu.